Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Depresja to bardzo niebezpieczna i długotrwała choroba, która coraz częściej jest diagnozowana przez specjalistów.

Celem dzisiejszego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najpoważniejszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi od 6-12 procent wśród osób dorosłych w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet 15 procent. Jak podaje WHO na depresję choruje 350 milionów ludzi na świecie, w tym dzieci i młodzież.

Depresja ma skłonność do nawrotów. Prawdopodobnie aż 75 procent chorych zachoruje ponownie w ciągu 2 lat od wyleczenia poprzedniego epizodu depresyjnego. Powagę sytuacji podkreśla również fakt, że podstawowym problemem wśród chorych na depresję jest śmiertelność. Jak dowodzą statystyki przyczyną zgonów u około 25 procent pacjentów z depresją jest samobójstwo, natomiast  20-60 procent chorych próbuje odebrać sobie życie, a aż 40-80 procent ma myśli samobójcze.

Symptomy, które mogą świadczyć o występowaniu depresji wśród dzieci i młodzieży to:

• przygnębienie
  • smutek
  • obniżony nastrój
  • brak energii
  • zaniżona samoocena
  • poczucie winy izolacja
  • częste nieobecności w szkole
  • gorsze wyniki w nauce
  • ucieczka w świat gier i Internetu
  • wycofanie się z kontaktów międzyludzkich
  • zaburzenia apetytu
  • zaburzenia snu
  • pojawiające się myśli samobójcze
  • dolegliwości somatyczne
  • a także wiele innych objawów świadczących o chorobie.

Depresja jest poważną i przewlekła chorobą, która zmienia życie osoby dotkniętej choroba i jej rodziny. Nie należy utożsamiać jej z chwilowym przygnębieniem i brakiem nastroju.

Depresja jest chorobą uleczalną. Odpowiednie i systematyczne leczenie prowadzi do ustąpienia objawów oraz umożliwia powrót do funkcjonowania w życiu społecznym.

Jak mogą pomóc rodzice dziecku dotkniętemu depresją:

• okazując wsparcie i większe zainteresowanie dziecku
  • pochwałą dziecka za choćby najmniejszy sukces, którego wcześniej nie zauważaliśmy
  • okazując dziecku akceptację, miłość i szacunek
  • poświęcając dziecku dużo uwagi
  • rozmawiając z dzieckiem o jego problemach
  • koniecznie skonsultować się ze specjalistą: psychologiem, psychiatrą.

Obecność i zaangażowanie rodziców, bliskiej rodziny, nauczycieli, rówieśników stanowi bardzo ważny czynnik terapeutyczny w procesie leczenia depresji dzieci i młodzieży. Odpowiednie wsparcie ze strony rodziców przyśpiesza powrót do zdrowia i właściwego funkcjonowania.

Na stronach Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego można znaleźć listę certyfikowanych psychoterapeutów.

Pamiętajmy:

Im wcześniej podejmiemy kroki w kierunku pomocy osobie z depresją, tym skuteczniej i szybciej możemy pomóc.

Ważna rzecz do zrobienia dla osób dotkniętych depresją:

"Utożsamiam" się ze swoim programem leczenia. Traktuję go jako przyjaciela. Wierzę, że jest on po to, by mi pomóc. Potrzebna jest mi pełna nadziei wiara.

Wyrób w sobie postawę, że w Twoim życiu nie ma nic ważniejszego niż powrót do zdrowia. To jest Twój najważniejszy priorytet.

Źródła pomocne przy pisaniu artykułu:

1. Stephen Briers  „Pokonaj depresję, stres i lęk”, Wikipedia, Ryszard Bąk „Zdrowie w Twoich rękach”, portal www.onet.pl

Opracowała Teresa Kluczkowska